АНАЛИЗИ > КОМЕНТАРИ
С УКРАИНА КЪМ ПРОПАСТ

Васил Сивов - 23 август 2024

Действията на Киев в областта на Курск очевидно се очертават като лебедова песен на вече нелегитимния след 20 май президент Зеленски. Поради непрекъснато растящия държавен дълг Украина е изправена пред реален дефолт. Илюзорната надежда на потъващия президент е, че кредиторите всичко ще му опростят. В началото на август рейтинговата агенция S&P понижи кредитния рейтинг на Украина до равнище SD/SD – „частичен дефолт“ поради невъзможността да изплаща текущите си задължения. Страната изчерпа ресурсите си за войната, икономиката й не може да съществува без помощта на кредиторите.

До края на май т.г. държавният дълг достигна 151 млрд. дол., 42 млрд. от които могат да бъдат финансирани от гражданите и местния бизнес, а останалата сума, възлизаща на ¾ от държавния дълг, остава за покриване от външни източници. На практика Украина вече не притежава никаква самостоятелност в приемането на икономически и политически решения и се намира в пълна зависимост от волята на собствениците на дълга и Белия дом. Страната няма средства за собственото си съществуване, а какво остава за воденето на военни действия. След последното плащане дългът е нараснал с 20%, като все по-голяма част от него заемат годишните лихви, а за Зеленски остава само чудото – да отложи или изцяло да замрази плащанията. Но и при евентуално отлагане процентите се трупат, общата сума расте. С прехвърлянето на лавинообразно растящото дългово бреме на чужди рамене локалната финансова криза може да прерасне в световна.

Така вече определено се очертават контурите на задкулисния замисъл на САЩ.

Авторитетният британски вестник The Times оповести, че Вашингтон сменя подхода към ситуацията в Украина в посока към по-строг и внимателен контрол с надеждата Киев да постигне победа и си върне загубената територия. Но това е само официална декларация. Реалистичната оценка е, че това не е възможно в обозримо бъдеще, доколкото „Москва не проявява интерес към преговори“. Нека припомним: първоначалното становище беше, че Украина трябва да отвоюва част, за да подобри своите преговорни позиции. Защо изведнъж големият американски брат започна да мисли по-смирено?

В Германия популярният седмичник Der Spiegel предизвика сензация. По съобщение на заместник държавния секретар на Министерството на финансите Флориан Тонкар Берлин увеличава военната помощ за Украина от 3 на 15 млрд. евро. Досега само за боеприпаси от складовете на Бундесвера са изразходвани 2,5 млрд. евро, като до края на годината те ще нараснат до 5,4 млрд., а през следващите – до 8.8 млрд. според сключените контракти на Министерството на отбраната. По информация на Der Spiegel през март т.г. Германия е доставила на Украина 18 танка Leopard 2A6 и 40 БМП Marder. Франция е заявила доставка на Украина на 40 изтребителя Mirage 2000-9. Около 30 украински летци вече се обучават да летят на тях в авиобазите Мон-де-Марсан и Нанси. Огромни доставки на въоръжение се осъществяват от други европейски страни – Полша, Словакия, Италия. А обещаните от Вашингтон няколко десетки танкове М1 Abrams и то стара модификация все още са под въпрос. Какво следва от всичко това?

Първо, че САЩ обричат Украина, заставяйки я да воюва до последна капка кръв с Русия. Тук нека припомним съобщението на разследващия американски журналист Сиймор Хърш за отправен ултиматум от правителството на САЩ към Зеленски „…никакви преговори с Русия за регулиране на конфликта, иначе спираме годишно отпусканите 45 млрд.дол. невоенни средства.“ Това е убийствен довод при приетия от Върховната Рада рекорден бюджетен дефицит за текущата година от 1,57 трлн. гривни (43,5 млрд.дол.).

Второ, САЩ неотвратимо въвличат във войната с Украина Европа и най вече ФРГ, като същевременно ги ограбва чрез евакуацията на най-ценните заводи на своя територия и продажбата на тройно по-скъп некачествен природен газ.

Трето, американците прехвърлят не само колосалните разходи, но и отговорността за благополучен за Запада изход от украинската война на своите европейски съюзници. На срещата на върха на водещите индустриални страни G-7 през юли т.г. бе решено отпускането на 50 млрд. дол. кредит на Украина през следващата година като Германия поради дупка в бюджета съкрати своята военна помощ от 7,5 на 4 млрд. евро.

Четвърто, това се прави защото САЩ, виждайки неотстъпчивостта на Русия и приетото от Москва принципно решение да ограничи икономическите и политически контакти със Запада, въобще не вярват в победата на Украина и предварително подготвят европейците за ролята на изкупителна жертва.

Пето, никой няма да може да каже, че Украина е загубена от американците както Афганистан. Украина ще загубят европейците, които въпреки официалните клетви за вярност няма да успеят да я спасят. САЩ в рамките на това своеобразно разделение на функциите ще се оттеглят от активната си роля в украинския конфликт и ще насочат вниманието си към проблемите с Китай.

Шесто, поражението ще отслаби геополитическите амбиции на европейските страни и ще ги направи по-послушни и бедни сателити на Вашингтон, защото САЩ ще ограничат търговията им с Китай.

Равносметката: Европа, отдавайки необходими за самата нея ресурси на Украина и лишавайки се от поддържащото тонуса й енергийно сътрудничество с Русия, се отправя към дъното с лозунга „Спасението на давещите се е дело на самите давещи се“. САЩ се заемат с реиндустриализацията на своята страна, задействането на тристранния пакт за стратегическо сътрудничество с Великобритания и Австралия AUKUS и се подготвя за решителна схватка с Китай за Тайван и ограничаване на китайската икономическа експанзия в света.

За постигането на посочените шест глобални цели американското правителство реши да пожертва своята украинска пешка като остави на Русия една обезкръвена, максимално разрушена и заразена територия. Боеприпасите с обеднен уран са само началото. Руснаците са на ход.

Източник - Фейсбук