АНАЛИЗИ > КОМЕНТАРИ
Андреа Жок – 3 въпроса към „либералните“ приятели след ареста на основателя на Telegram в Париж

Андреа Жок - 25 август 2024
Снимка L’antidiplomatico


Съобщава се, че Павел Дуров, изобретател и патрон на социалната мрежа Telegram, е бил арестуван по време на междинна спирка на летище Le Bourget (Париж).

Според първоначалните слухове на официално лице, Павел Дуров ще бъде поставен в предварителния арест поради страх от бягство.

Обвиненията са особено значими. Дуров е обвинен в евентуално съучастие в множество престъпления (тероризъм, наркотици, измами, пране на пари, укривателство, педофилско съдържание и т.н.), в това, че в платформата си уж не е имал системи за намеса, които да модерират обмена, и в това, че досега е отказвал да сътрудничи на европейските органи.

Това вероятно е (правното основание все още не е оповестено) първият отличен арест по Закона за цифровите услуги – европейския регламент за цензурата, който беше приет през 2022 г. и влезе в сила през февруари тази година.

Още повече, че само преди няколко дни еврокомисарят Тиери Бретон заплаши Елън Мъск, който и в този случай беше обвинен в потенциално съучастие в различни престъпления и в упражняване на „насилие на омразата и расизма“ заради това, че е имал твърде широка мрежа при „модерирането“ на съдържанието в X.

Въпреки факта, че Дуров е руснак, Telegram (за разлика от другото творение на Дуров, VK,) има административно седалище в Дубай, именно за да се избегне правителствена намеса, което позволява по-голяма свобода в комуникациите.

Ето, и сега, моля ви, скъпи европейски прогресисти, скъпи либерали, скъпи неуморни борци за демокрация и свобода, създайте ни отново добро настроение, обяснете ни как:

(а) в Европа няма цензура;

б) е необходимо европейските ценности да се защитават с оръжие в ръка срещу ужасните автокрации на Изтока;

в) наш абсолютен приоритет е да защитаваме правата на човека (като чл. 19 от ВДПЧ: „Всеки има право на свобода на убежденията и на изразяването (….) да търси, получава и разпространява информация и идеи чрез всички средства и независимо от границите.“)

Андреа Жок е доцент в Университета в Милано. Притежава докторска степен от Университета в Милано и магистърска степен по философия от Университета в Есекс. Понастоящем сътрудничи в преподавателската и изследователската дейност на катедрите по философия на историята и теоретична философия II в Миланския университет.

Автор е на много книги, сред които „Критика на либералния разум: философия на съвременната история“, 2020

Източник - L'antidiplomatico