АНАЛИЗИ > КОМЕНТАРИ
Мария Захарова за двойните стандарти на западните НПО по отношение на регулирането на Telegram

Мария Захарова - 25 август 2024
Снимка Россия 24

Посолството на Русия в Париж както е обичайно в случаите, когато се получава информация за задържане на руски граждани от местните власти, веднага се зае с работата си. Не е необходимо да се напомня на нашите дипломати за техните функционални задължения.

И си спомних как през 2018 г. група от 26 неправителствени организации, сред които „Хюман райтс уоч“, „Амнести интернешънъл“, „Фрийдъм хаус“, „Репортери без граници“, Комитетът за защита на журналистите и други, осъди решението на руския съд да блокира Telegram. Други подобни изявления бяха направени на Запад (1, 2, 3, 4).

Всичко това беше казано от тях, защото на 1 юли 2018 г. в Русия влезе в сила законът „Яровая“, който задължава доставчиците на телекомуникационни услуги да съхраняват в продължение на шест месеца записи на телефонните съобщения и интернет трафика на своите клиенти, както и ключове за декриптиране на кореспонденцията на потребителите и да ги предоставят на руската Федерална служба за сигурност при поискване. Срещу Telegram имаше законодателни оплаквания, които съществуваха в много държави поради техническите параметри на системата за криптиране.

Тези западни неправителствени организации призоваха руските власти да спрат да създават пречки в работата на Telegram. Те поискаха от ООН, Съвета на Европа, ОССЕ, Европейския съюз, САЩ и други правителства да се противопоставят на действията на Русия и да защитят основните права на свобода на изразяване и неприкосновеност на личния живот. Те също така призоваха интернет компаниите да се противопоставят на необоснованите и незаконни искания, които нарушават правата на техните потребители. Те поискаха от руските власти да гарантират правата на потребителите на глобалната мрежа да публикуват и анонимно да разглеждат информация в уебсайтове, като подчертаха, че всички ограничения трябва да бъдат разрешени от съд и да са в пълно съответствие с Европейската конвенция за правата на човека.
Въпреки това Дуров остава на свобода през цялото това време, като продължава да развива Telegram.

Публикувам скрийншот на всички структури със западен профил, които се изказаха тогава, включително колективен призив. Смятате ли, че този път те ще се обърнат към Париж и ще поискат освобождаването на Дуров, или ще си глътнат езика?

Вижте интервюто с нея по повод задържането на Павел Дуров в Париж.

Източник - Телеграм