„Това са добрите стари АСУ (автоматизирани системи за управление), които помагат да се вземат правилните решения, но работят на ново ниво. Включително диалог с хората. За съжаление това позволява на някои хора да използват тази безотговорна терминология – „изкуствен интелект“.„
Интервю на Игор Коротченко с Борис Мирошников, вицепрезидент на Групата компании „Гарда“ и председател на Националната асоциация за международна информационна сигурност, за списание „Национална отбрана“.
– Борис Николаевич, днес проблемите, свързани с изкуствения интелект (ИИ) вълнуват всички. Какво представлява той? Нова заплаха? Или ново оръжие? Спасение? Мода? Блъф?
– Да, съгласен съм. Има проблем. И той трябва да бъде обсъден откровено, а не да се нагнетява към и без това гъстата мъгла около тези две букви – ИИ.
Както винаги, големият проблем е сложен проблем. Така че той не може да бъде описан с една дума. Нека опитаме с повече от една… Да вземем модерното наименование на темата.
Класическа идея. Франкенщайн. Брилянтна фигура на речта. Мечтата на човечеството. Темата на упражненията на великите писатели фантасти. Като се започне още от Карл Чапек, Айзък Азимов, Робърт Шекли. Но трябваше да ги четете внимателно. А тези, на които им е трудно да четат например Рей Бредбъри, нека гледат филма на Марк Захаров „Формулата на любовта“. Където, между другото, е разобличен международния шарлатанин.
Името AI е произволно. Това е все едно да караш триколка и с обич да я наричаш „моята ракета“. Това е същата връзка между мисленето и играчките, които днес ни подхвърлят с това име – „интелект“. Ето защо най-честният начин да започнем би бил да използваме формулата „така нареченият ИИ“ или „това, което условно се нарича ИИ“.
Обърнете внимание – кой ни говори за това? Филолози и философи, социолози и политолози, всякакви хуманитаристи с развинтено въображение и, разбира се, журналисти – те най-добре боравят с езика. А да разбираш от математика и програмиране е скучно и ненужно! Един кореспондент веднъж каза (чух го и аз), че вероятно в будилника му седи изкуствен интелект – той го буди сутрин… Както се казва, без коментар!
Но какво е изкуственият интелект – какво всъщност представлява? Това е съвкупност от програми, които изпълняват различни функции за работа с информационни масиви с огромни обеми и всевъзможни форми на представяне на информацията, които се представят като процес на мислене или творчество. Всъщност най-често става въпрос за изброяване на варианти, само че с бясна скорост, на което човек наистина не е способен. Възлагат му да пише статии и дисертации, стихотворения или песни. Може дори да му бъде възложено да стилизира лоша и безвкусна пародия на някого за тези, които никога не са чели оригинала и приемат всичко на вяра! Той „изпича“ посредствени заместители, които „много приличат на истинските“.
Всъщност това, което така нареченият изкуствен интелект може да прави, е много полезно и ще бъде много търсено. Това са добрите стари АСУ (автоматизирани системи за управление), които помагат да се вземат правилните решения, но работят на ново ниво. Включително диалог с хората. За съжаление това позволява на някои хора да използват тази безотговорна терминология – „изкуствен интелект“.
За да подведе обществото в състояние на сладка самозаблуда се използва терминологията на хуманизацията – „ИИ даде отговор, ИИ беше попитан, ИИ избра, ИИ диагностицира…“. И още – той се учи! В него има невронна мрежа! Никой не иска да каже прозата – че „ученето“ е качване или включване на допълнителна информация към това предполагаемо чудо.
Разбира се, целият този „Дисниленд“ прави впечатление на екзалтирани институтски девойки, разни неграмотници и отегчени от умствено безделие псевдоинтелектуалци. Но такива са милиони. „Ах! Технологията на изкуствения интелект идва!“ Посочете поне един! Отговорът е мълчание.
Изкуствен интелект наричат всичко подред. Към измисления преди това диипфейк добавиха и прословутия ИИ. Така е по-страшен, по-интересен и по-скъп. Дийпфейкът е просто една добре подготвена, висококачествена дезинформация. Трудно е да се разкрие и разобличи. Мечтата на стария фалшификатор! Само че днес областта на приложение на фалшификатите е станала много по-широка от някогашното изготвяне на банкноти. Заниманието е също толкова гнусно, но с „романтичните“ приставки – дипфейк и изкуствен интелект – всичко изглежда съвсем различно.
А спомняте ли си скорошната история в нашата медицина, когато отговорните медицински специалисти отказаха да използват т.нар. изкуствен интелект за оценка на медицинска информация и поставяне на диагнози? За да не навредят на пациентите.
А чухте ли как норвежки ученици попитаха ИИ – кой е най-популярният норвежец в света – и получиха отговор: убиецът Брейвик?
Неслучайно нашият министър-председател веднъж каза, че резултатът от дейността на ИИ зависи до голяма степен от информационното поле, на което той пасе. Моята интерпретация е много свободна, но смисълът е точен.
Какво щеше да се случи с онзи самолет, който се приземи в царевично поле, ако вместо от този героичен пилот го управляваше ИИ?
Преди около 15 години говорих и писах за съществуването на т.нар. конспирация на специалистите – когато специалистът извлича допълнителна полза от знанията си. Автомобилният механик, водопроводчикът, канализаторът, лекарят и т.н., и т.н. Тази ситуация е описана през предпоследния век от Марк Твен в разказ за часовникар, който предложил да завие още една гайка на предпазния клапан в часовника на писателя.
Но прогнозата ми, че компютърните специалисти, програмистите скоро ще реализират потенциала си в този „спорт“, надмина всички очаквания и отдавна престана да бъде шега. Зависимостта от компютърните технологии е станала твърде силна.
Преживяхме електронно правителство, електронна Русия, електронни паспорти, умни домове, умни градове, умни хладилници, технологии за обработка на големи обеми данни, интернет на нещата, индустриален интернет… Кой за какво има въображение. Колко пари са инвестирани? Или казано по друг начин – колко пари са спечелени? Думата „електронен“ вече е заменена с думата „цифров“. И продължаваме с тържествения марш….
Спомнете си съвсем скорошни времена и се запитайте – къде е сега невероятната, всепобеждаваща, всепомагаща, чудодейна блокчейн? Истерията, модата около блокчейн беше приблизително същата – тя излизаше от всеки чайник и всяка тоалетна. Рафтовете бяха пълни с блокчейн литература, семинари, курсове, шампионати по внедряване… Разбира се, финансиране. Това е всичко! Финансиране, инвестиции, внедряване!!!
И точно така винаги работи този алгоритъм. Шум, шум, истерия, най-накрая е намерена панацея!!!! Който пръв я приложи, ще бъде владетел на света. Но най-важното е, че ще направи много пари.
И така, къде се намират тези известни блокчейн технологии? Там, където трябва да бъдат. Сред софтуера за разпределени бази данни. И благодарение на него!
Днешната нова тема или нова играчка – изкуственият интелект. И отново – много скъп. Всички признаци на това явление – заговор на специалисти – отново са налице!
Още малко – и можем да говорим за масова истерия; а как иначе да наречем тази какофония за така наречения изкуствен интелект?
– Значи причина номер едно за тази кампания е желанието да се направят пари от една модна тема?
– Колкото се може по-бързо и повече. Докато темата е актуална. Техниката не е нова, но е вярна.
– Така че това е причината – заговор на експертите около изкуствения интелект?
– Не е така просто. Това все още не е всичко. Има и друга тема, чиито признаци могат да се видят в тази история.
Във всички времена и народи враждуващите сили са се опитвали да заблудят врага, да го измамят, да го отклонят към неподходящ обект, както казват специалистите. Накратко, да го дезинформират. Днес умните хора наричат тези елементи хибридна война, но според мен – всички войни, водени от човечеството през цялата му история, са били хибридни. А троянският кон, как мислите, какво е бил? Но това, разбира се, е отделен интересен разговор – но друг.
Но в контекста на днешния ни разговор мога да ви припомня някои исторически факти. Много хора все още си спомнят за американската Стратегическа отбранителна инициатива – прословутата СОИ.
Програмата на американската Стратегическа отбранителна инициатива предвиждаше активно използване на оръжия в космическото пространство. Популярното наименование беше „Междузвездни войни“. Бяха заснети филми. Участваха най-добрите актьори на Холивуд, в детските компютри бяха вкарани компютърни игри, комикси и анимационни филми… Мощни лазерни лъчи прорязваха космическия мрак и изгаряха всичко живо и неживо по пътя си. Тези образи изпълниха мозъците на всяко човешко същество на планетата.
Това бяха дните на президента Рейгън и „империята на злото“. През 1982 г. Роналд Рейгън обяви на света, че Америка ще разполага с оръжие, с което вече няма да се страхува от ядрените ракети.
Това изглеждаше като проект от вселенски мащаб с колосален бюджет от няколко десетки милиарда долара. Разработчиците на СОИ успяха да убедят всички, че са създали оръжие от ново поколение. А където беше необходимо, беше осигурен режим на строга секретност. Което възбуди апетита на всички разузнавателни служби.
И този шум беше чут от този, за когото беше предназначено всичко – Съветския съюз. И въпреки че много съветски специалисти смятаха, че СОИ е американски блъф, Политбюро на ЦК на КПСС се хвана на този блъф.
Съветският съюз се включи в надпреварата във въоръжаването. Тя се оказа надпревара на изтощението. Милиардите рубли бяха тежко бреме за бюджета на страната. В тази пещ бяха хвърлени много усилия и средства. Разбира се, имаше и много постижения. Например яркият и скъп съветски космически проект – транспортната космическа система за многократна употреба „Енергия-Буран“. Тя беше наречена още „Нашият отговор на „Междузвездни войни“.
А след това се оказа, че американската програма „Звездни войни“ всъщност е една голяма измама. Брилянтна операция за дезинформиране на врага, тоест на нас. Днес можем да кажем, че СОИ имаше мощен принос за разпадането на СССР!
Аз харесвам още една версия. По това време американците бяха похарчили много пари за програмата „Звездни войни“, но разбраха, че тя не е много осъществима и не защитава никого от нищо. Тогава решиха да я подхвърлят на врага – СССР, за да не е толкова обидно. Но пък направиха добра „опаковка“.
Ние „купихме“ тази дезинформация. Точно както сега „купихме“ споразуменията от Минск, сделките със зърно и Бог знае какво още…
Но това не е ново средство! Това е стар начин на конфронтация – да накараш врага да прахоса силите и средствата си, да отклониш вниманието му към неподходящ обект, към фалшива цел, към задънена улица. Това означава и катастрофална загуба на време, понякога незаменима, когато конкурентът се придвижва напред, а понякога и завинаги… В историята има много такива примери. Цялата Студена война е изпълнена с тях. И тя все още продължава.
– Ако това е вярно, защо съветските лидери повярваха в него и в резултат не само загубиха надпреварата във въоръжаването, но и самата страната?
– Няма кого да попитаме. И е излишно.
И тогава се появи „проблемът с 2000 година“. Раздут до степен на непристойност. Алчност, скъперничество, политически интереси. Имаше всичко. Сплашване – Русия я очакват масови катастрофи и пълен мрак! Същото, което чухме наскоро – призиви от западни дипломати Русия да се избягва, да не се канят гости за новогодишната нощ. Те (руснаците) се запасявали с гориво за генераторите, с вода и пр. Така че чувствате шаблона. А целта? Да ни принудят да подменим масово целия си компютърен парк – това са милиарди долари!
Бенефициентът, разбира се, са Съединените щати. Това е смисълът, цената и целта на една мощна дезинформационна операция. И, забележете, че вътре в страната имаше огромен брой съучастници в тази операция. Добре, че нашите талантливи компютърджии не им позволиха да преглътнат това „дезу“ (дезинформация – б.р.) и помогнаха на Русия да премине безпроблемно „нулевата“ линия. А на измамниците не позволиха да припарят към държавната хазна.
ИИ също има голям брой защитници и почитатели. Говорят, обясняват, обучават… И скоро ще се окаже, че той управлява. Колко изкуствен интелект сте внедрили във вашата конюшня? Лошо! Малко е! Конете са недоволни! Но съседите ни имат много повече – във всеки асансьор има изкуствен интелект. Спомням си как по време на прословутата Горбачова „перестройка“ се появиха партийни хорица – бързи и безскрупулни, които обикаляха партийните организации и питаха: „Какъв процент от комунистите ви са се перестроили (от „перестройка“ – б.р.)?“. Те правеха таблици и графики. Между другото, не са изчезнали, скоро ще дойдат при вас.
Интересно е, че истинските експерти, които разбират и могат да кажат нещо реално и вярно, мълчат. Гласовете им не се чуват. Защо? Дали са в конспирация? Някои са. Защото са част от конспирацията на специалистите. А други може и да не мълчат, но никой не ги допуска до микрофона. Не се интересуват от мнението им, защото те не се вписват в сценария на истерията и данданията, масовото камлане.
Това също не е нещо ново. Знаете добре трика: от десет различни интервюта ще бъде отпечатано това, което е необходимо, „правилното“. Поръчано и очаквано. И това няма да е интервю с компютърен специалист, който грубо ще каже, че изкуствен интелект не съществува и няма да съществува още петдесет години. ИИ, когато работи, е добрата стара АСУ – автоматизирана система за управление. Но това е скучно! Ще изберем интервю с възпитаник на Института за култура в областта на народните танци, който ще ни предупреди за заплахите от страна на непокорния и коварен ИИ. Но това също е малко по-различна тема. За информационната война и манипулирането на съзнанието ще се налага да говорим неведнъж.
Ето и днешната информация. Появява се някакъв доклад… Той прави впечатление на чувствителните ученички – всъщност е предназначен за тях. Какво има в него? Цитирам:
- „ИИ превъзхожда хората в много области“.
- „Инвестициите в изкуствен интелект растат главоломно.“
- „ИИ увеличава производителността и ускорява научния прогрес“.
- „САЩ изпреварват Китай, ЕС и Обединеното кралство в създаването на ИИ“;
- „САЩ създават множество нормативни актове в областта на ИИ“; и т.н. …..
За какво става дума? За какво е предназначен? За да може чувствителните да бъдат първите, които да изкрещят: „Изоставаме! Трябва да наваксаме, да ускорим, да добавим финанси! Да привлечем най-добрите кадри!“.
Искам да предупредя: Внимание! Само масовото просвещение може да бъде по-лошо от масовото оглупяване!
– И така, какво представлява „сухият остатък“?
– По отношение на изкуствения интелект имаме три неравностойни групи.
Първата е на специалистите, които искат да печелят пари от една добра модна идея, която се продава и купува добре. И е необходимо да я изпомпват, докато е гореща. Втората е съучастници на врага, който провежда срещу нас мощна дезинформационна операция, за да ни отвлече към неподходящ обект. Целта е да ни принудят да:
а) да похарчим гигантски суми пари;
б) да занимаваме (отвличаме вниманието) на нашите специалисти;
в) да загубим ценно време.
Третият е галопираща тълпа, шумна и ентусиазирана, нетърпелива да бъде „в тренда“, да живее „модно“. Тази тълпа – волно или неволно, обслужва интересите на първите две групи. Това е същата тази тълпа, която първо пее „осанна“, а после крещи „разпни го!“.
Какъв срам – измислили са специалност за студенти: специалист по изкуствен интелект. Горките деца. Въпреки че може би ще има достатъчно за целия им живот…..
– Какво трябва да направим?
– Първо, да прекратим този отвличащ вниманието скъп цирк. Да върнем културолозите в клубовете и да послушаме специалистите – математици. Най-честните от тях.
Да спрем да се забавляваме с курсови работи, дипломи, статии, написани от изкуствен интелект. Такива симпатични шеги, виждате ли. Те не са шеги! Това е фалшифициране, подправяне, измама, плагиатство. Това е недвусмислено зло. То не разкрасява нито една образователна система, то изражда всеки творчески процес.
И престанете да си измисляте страховити истории за изкуствения интелект. И най-накрая решете от какво трябва да се страхуваме и кого трябва да защитаваме. Нас от ИИ – или ИИ от нас. И формулирайте заплахите точно.
И тези абсолютно неморални същества от рода на някакви двойници на мъртвите хора! Какво е това? Това също ли е забавно? Спомняте ли си историята с опечалената майка, която получава „виртуално“ копие на мъртвата си дъщеря, за да общува с нея? Каква отвратителна подигравка!
Не бива да забравяме, че в Наказателния кодекс на Руската федерация има член 273 за създаването и разпространението на злонамерени компютърни програми. Именно за това трябва да се замислят юристите, за да защитят обществото и държавата.
Основното е да се разбере, че и първите, и вторите, и третите нанасят вреда на националната сигурност и отбрана чрез своята дейност. Всеки по свой начин.
Всъщност темата за изкуствения интелект е много сериозна и много отговорна. Защото той може да бъде както много полезен, така и много опасен. И е важно да не губим контрол над темата и да бъдем водещи.
Второ, да се научим да разпознаваме истината в информационния шум, да „отделяме зърното от плявата“.
– Какво именно да разпознаваме?
– Къде са истинските честни учени. Слава Богу – имаме ги. А къде са тези, които искат да се облагодетелстват и да правят пари.
А къде – работата на чуждите разузнавателни служби като елемент на информационната война. А тази война може да преследва и други цели, най-често – материални. Например да се потисне някой конкурент. За да спечелите пари за собствен бизнес. А ако се провалят на информационния фронт, трябва да взривят руския газопровод, за да могат другите да купуват американски втечнен газ.
Трето, съсредоточете се без никакво бъбрене върху основните реални въпроси, това, което е необходимо, засекретете.
Четвърто, категорично не се поддавайте на никакви западни трикове!
Борис Мирошников
Роден на 12 октомври 1950 г. Пенсиониран генерал-полковник от милицията. Генерал-лейтенант от ФСБ, в оставка.
Има две висши образования: техническо – Московски държавен технически университет „Бауман“, юридическо – Академия на ФСБ, доктор по право.
По време на работата си в органите на държавната сигурност и вътрешните работи се занимава с разработването и внедряването в оперативната практика на нови методи на оперативно-издирвателна дейност, информационна и аналитична работа, създава и ръководи различни отдели. По-специално, във Федералната служба за сигурност на Руската федерация – отдел „Компютърна и информационна сигурност“, в Министерството на вътрешните работи на Руската федерация – Бюро за специални технически мерки (преди това в тези ведомства не е имало такива звена).
Участвал е в разработването на вътрешни и международни нормативни актове в областта на информационната сигурност, борбата с високотехнологичните престъпления и кибертероризма. Организатор на международното сътрудничество в областта на борбата с киберпрестъпността и кибертероризма. Член на организационните комитети на различни международни конференции по информационна сигурност и борба с киберпрестъпността, както и член на различни експертни съвети.
Участвал е във формирането на системата за обучение на специалисти от съответния профил, преподавал е в Университета и Академията за управление на Министерството на вътрешните работи, Академията на Федералната служба за сигурност, Московския държавен технически университет „Бауман“ и МЕФИ.
Носител е на званието „Почетен офицер от Държавна сигурност“, награден е с орден „За военна заслуга“, орден „За заслуги към Отечеството“ 3-та и 4-та степен и с повече от 20 медала.