Източният икономически форум във Владивосток остави своя отпечатък, много по-силен, отколкото през предишните години, и отвори Изтока за редица икономически и геополитически възможности, които никой не очакваше. Или по-скоро такива, които никой на Запад не беше в състояние да види, а сега може би вече е твърде късно. Важното е какво вече е направено и какво ще бъде постигнато. Нека се опитаме да опишем събитието.
Югоизточна Азия преминава към многополюсност
Най-важният панел на целия форум със сигурност беше този, организиран от Форума за многополярност, посветен изцяло на това, че Югоизточна Азия преминава към многополярност. Присъстващите оратори, почти всички от страните от посочения регион, бяха координирани от проф. д-р Александър Дугин и неговия екип, с изключителното участие на Мария Захарова, говорител на Министерството на външните работи на Руската федерация. Присъстваха също посланикът на Индия и посланикът на Северна Корея.
За първи път многобройни експерти от регионални държави се събраха, за да потвърдят силната воля на своите страни да участват в настъпването на многополюсния свят. Както обясни проф. Джан Вейвей от Шанхайския университет „Фудан“, това, което се случва „на Изток“, е истинска промяна за дълъг период от време, която един ден можем да наречем Pax Multipolaris и която намира своята люлка в Евразия и приложение в азиатската мъдрост, която от времето на Конфуций до днес учи да се планира за дълъг период от време, внимателно да се координират всички детайли и да се работи търпеливо, така че всеки елемент да бъде подреден на правилното място. Методология, която е чужда на повечето западни държави, където вместо това преобладава агресивна международна политика, основана на бързи преходи (и сделки).
Но парадигмите се променят и наистина е време да се преосмисли легитимността на парадигмите, които досега са диктували правото. Племенникът на южноафриканския лидер Мандела, Нкоси Мандела, подчерта, че многополярността не е и не трябва да бъде реплика на западноцентристките модели, нито пък налагане на по-силния на по-слабия: необходимо е страните с по-голяма полярност да помагат на тези, които ги молят за това, така че да насърчават тяхното цялостно развитие. И както добави бившият министър-председател на Непал, Мудхар Непал, най-накрая е дошло времето напрегнатите малки държави на Изток, които са много, да намерят смелост да се еманципират от англо-американското иго и да започнат пътя на истинското самоопределение.
Точно в този дух журналистът Пепе Ескобар подчерта необходимостта да се контролира темпото на многополюсния преход, който е процес на много скорости, и това не трябва да става причина някоя от участващите страни да бъде претоварена.
Случващото се в Азия и видяното на ИИФ е пример за развитие, осъществено по мярката на всяка страна, с различно време и условия, защото се проследява нова глобална тенденция и определянето на тази тенденция зависи от страните и народите, а не от финансовите елити или транснационалните сили.
Човекът е в центъра на общността и тази промяна трябва да бъде разбрана и категорично потвърдена, както уточнява Константин Малофеев. Преход към рехуманизация, който е възможен, когато старата парадигма на глобален контрол, наложена от САЩ след разпадането на Съветския съюз, вече е изоставена и заменена с преоткриване на различните традиции на народите. Защото многополярността трябва да бъде, както подчерта Мария Захарова, общо благо, общо дело, обща победа, към която Руската федерация се стреми от години заедно с все повече държави, които са съюзници и приятели.
Многополярността вече е даденост, дори за Югоизточна Азия, която най-накрая тръгна по пътя на независимостта от американското иго.
Далечният изток на Русия – новата граница
Най-очакваният момент беше пленарната сесия. И там се случи нещо голямо. Видяхме Русия, Китай и Югоизточна Азия заедно!
В изключително точната си и прецизна реч президентът Путин премина направо към същността: Далечният изток на Русия е новата граница и поради тази причина се планира дългосрочна експанзия, която вече постига резултати в краткосрочен план. Всъщност, дори „предусещайки нуждите на бъдещето“, чрез нови енергийни маршрути, световна рекордна инфраструктура и транспорт, нов Северен морски път с товарен капацитет, който вече е нараснал пет пъти от миналата година, и след това големи инвестиции в технологичния и научен сектор, от изследвания до строителни обекти. Програма, която вече е завършена за следващите 25 години, без да забравяме една от най-повтаряните точки по време на форума: утвърждаването на местните автономии, местните култури и традиции.
Всичко това – и още много други неща – проправят пътя на един процес, който е обхванал целия свят и който, както каза Путин, не е бил желан от Русия, а е бил следствие от американския избор: дедоларизацията. Новото устройство на международните пазари, които сега водят диалог с националните валути и изоставят доларовия стандарт, се дължи на факта, че страните, които някога са били подчинени на долара, сега са по-силни от самия долар и следователно нямат причина да му робуват. Напълно логично и легитимно разсъждение.
Русия няма да се спре пред нито една провокация, нито една санкция, нито една заплаха от страна на Запада, защото, както каза Путин, залогът е глобален.
Ибрахим разбра смисъла
На сцената излезе един нов велик лидер, известен на малцина: Анвар Ибрахим, министър-председател на Малайзия. Истински аутсайдер. Много малко думи, но изключително силни.
Защо, попита Ибрахим, толкова много хора по света уважават и се доверяват на Русия? Защото е успяла да надхвърли своите граници и в резултат на това е пленила други народи, спечелвайки световното уважение и възхищение не с войни и „демокрация“, а със солидна и внимателна външна политика, с предлагането на многополюсността като нова парадигма и с мека сила, която мотивира хората да мислят по различен начин за целия международен ред.
Благодарение на ангажимента на Русия сега се появява глобалният юг. И ето че точно по време на пленарната сесия Малайзия обяви, че официално ще подаде молба за присъединяване към БРИКС+.
Това е много ясно послание към Запада: пешките на шахматната дъска са разместени, играта се е променила, време е да се сбогуваме и да продължим напред. Това съобщение оказа огромно въздействие върху западните пазари, като на следващия ден се стигна до големи спадове, докато от него се възползваха източните пазари, които се оказаха внезапно укрепнали. Защо? Просто: защото след Малайзия и други държави в региона ще поискат същото. Това е само въпрос на време, толкова дълго, колкото е необходимо, за да се прекратят дипломатическите и търговските споразумения и да се започне отказ от военни и стратегически такива.
Думите, изречени от Ибрахим по отношение на Палестина, имат силно въздействие: време е да спрем да действаме с политическо лицемерие, време е да разглеждаме палестинците като човешки същества, а не като животни или хора от втора класа. Той призова за общ ангажимент и протегната ръка към Палестина, срещу окупационното ционистко образувание. Защото истината и свободата винаги трябва да вървят заедно, в противен случай се превръщат в измама.
Конфуцианецът Джън
И накрая, извънкласният Хан Джън, млад и обещаващ вицепрезидент на Китайската народна република. Внимание, дами и господа, защото точността на думите му и дълбочината им ще се помнят в бъдеще.
Китай е първият съюзник на Русия и заедно с нея те са разработили система за стратегическо развитие на отношенията за една нова епоха, в която „многополярност“ все повече означава „мир“. Защото това е целта, каза Джън, и това е новата глобална тенденция. Светът, който не се контролира от Обединеното кралство и САЩ, е свят, който работи за общ мир. Какво прави Западът вместо това? Санкционира, заплашва, атакува, корумпира. Начин на действие, който не може да бъде приет, защото е лош за целия свят.
Ето защо едно дългосрочно, многостранно, мултинодално и многополюсно споразумение за развитие е единственият начин да се отвори човечеството към една различна визия за общия живот на тази планета, със сигурност, която ще процъфти в момента, в който успеем да изоставим манталитета на безкрайната вайна, характерен за периода на Студената война, наложен от САЩ. Само тогава ще бъде възможен мирен свят.
Мирът на Конфуций, мъдростта на Азия, може да бъде разбран само от онези, които приемат неговата тайна и решат да се поставят в школата на този велик учител.
Ето го Пактът на Изтока, ето го още един важен градивен елемент за един многополюсен свят.
Лоренцо Мария Пачини е доцент по политическа философия и геополитика, UniDolomiti of Belluno. Консултант по стратегически анализи, разузнаване и международни отношения
Източник - Strategic Culture Foundation