АНАЛИЗИ > ИНТЕРВЮТА
Изборният процес навсякъде е загубил легитимност

01 ноември 2024

Разговор на проф. Петко Тодоров с дипломата Валентин Радомирски

В целия свят разделението в обществата е много голямо и това се отразява на провеждането на изборите. Все по-трудно се признават загубите, България не е изключение. Взаимните обвинения във фалшификации и външна намеса в изборния процес често пъти са голословни, не са потвърдени с доказателства, а дори и такива да има, те се разпиляват в сянката на други новини.

Изборният процес навсякъде е загубил легитимност в обществата и това е една от трагедиите на съвременната демокрация.

Властта опиянява, забравя се че народът е водещата фигура в световните процеси. Това в историята се наказва – чрез революции, бунтове… и тук е опасността на сегашния момент.

Изборите в Близкия Изток –  кога можем да очакваме такива?

Израел:  Ако избори се проведат и Нетаняху загуби, той е подсъдим, което прави ролята му в момента изключително опасна. Това е и проблемът в администрацията на Байдън – настояването на Нетаняху за пълна подкрепа на Израел от страна на Съединените щати и решилената им намеса във война с Иран. Ако Тръмп спечели изборите в САЩ, в Израел още дълго може да няма избори.

В Ливан отдавна няма избори. Изпълняващият длъжността президент там е безгласна буква. Във всички арабски държави има различни сложности с изборите.

Иран: изборът на настоящия сравнително прозападен президент (Масуд Пазешкиян) се случи след внезапната кончина на Е. Раиси във вертолетната катастрофа, за която започнаха да излизат подробности от американски източници, че във вертолета, с който се е връщал от Азербайджан е имало същите пейджъри, които бяха използване при израелските атентати срещу бойците на Хизбула.

Неочакваната катастрофа на само този – от няколкото хеликоптера, летяли заедно, беше доста странна, но именно тя предизвика тези избори.

 Палестина: конфликт между араби и евреи или между араби и Израел?

Израел е аватар на световното еврейство и в него са съчетани както крайните ционистки идеи, така и много положителни елементи от юдаизма. Това обяснява и протестите в израелското общество срещу Нетаняху.

Друг е въпросът дали Израел защитава само националния си интерес или са намесени много други интереси – които правят невъзможен мирът в Палестина. 

Потенциалното унищожение на глобалния капитал възпрепятства голямата война, която би занулила дълговете. Затова, за да се продължи осигуряването на свръхпечалба, се премина към ограничени по своя мащаб конфликти, които да предизвикат един постоянно контролиран хаос.

Въпросът е може ли хаосът в международните отношения да продължи да бъде контролиран.

За ролята на Европа, БРИКС, изграждането на новата финансова архитектура и архитектура за сигурност, както и за мястото на България в тях, чуйте в останалата част от разговора.

Източник - България 24