АНАЛИЗИ > ИНТЕРВЮТА
Огромното разделение на обществата – това показаха изборите както в Съединените щати, така и в голяма част от света

Зорница Илиева - 07 ноември 2024

Интервю на Зорница Илиева с дипломата от кариерата Валентин Радомирски

Дълбоко разделение и противопоставяне, достигащо ирационалност. Не е неочаквано резултатите да не бъдет признати и от двете страни, което вече се превърна в тенденция не само в САЩ и което може да има опасни последствия, застрашаващи живота на планената (особено що се касае до американските избори).

Основната стратегическа цел и на демократите, и на републиканците в САЩ е запазването на американската хегемония, – различия има в механизмите, които те предлагат. За първите Русия трябва да бъде разгромена/изтощена и напълно неутрализирана като сериозен противник. Вторите все още разчитат на политиката на Кисинджър – разделяне на Китай и Русия, за да бъде отслабена КНР и да не може да се обособи като един от центровете на сила в многополюсния свят.

Този свят се очертава като дву или триполюсен, но в следващите 10-20 години той за съжаление ще бъде доста динамичен – с много регионални конфликти, които макар и мащабни, (да се надяваме) няма да се превърнат в глобални.

Настоящата трета световна война, която не прилича на ВСВ ще продължи докато не се изтощим да воюваме и народите не покажат на своите правителства, че е крайно време да положат усилия за постигане на траен мир и реформиране на настоящата (ако не създаване на нова) световна система, съответстваща на новите обстоятелства в света.

Консуматорското общество все още не почувствало болката.

Опасният период, с възможни черни лебеди е до 15 януари, когато новият президент на САЩ започне активно да провежда своята политика.

За изборните процеси в Молдова и България и контролирания хаос в геополитически чувствителните региони, какъвто е Черно море, за сближаването на Турция и Русия и очевидната им договорка да възпрепятстват проникването на западните конкуренти в Кавказ и Черно море, и как това повлия изборите в Грузия, чуйте в първата част на интервюто.

В част втора В. Радомирски коментира изборите в България, като отново подчерта, че днес в обществото има голямо недоверие в тях, което показва разочарование от демократичните процеси. Това вещае социални взривове и диктатури не само в България.

Ако решим да поправим основната грешка в изборния процес, то трябва да създадем абсолютно нов Изборен кодекс.

Избори ще има скоро при всички случай, но те трябва да бъдат проведени при ново изборно законодателство – не само нов ИК. Това е главният въпрос, ако искаме да запазим демократичните принципи в нашата избирателна система. В противен случай доверието не може да бъде възстановено, а в настоящата динамична обстановка България се нуждае от устойчиво държавно развитие.

Липсата на стабилно държавно управление не ни позволява дори да формулираме геополитическите си интереси. По-скоро се случват безумни неща: напр. служебни правителства сключват договора, който иначе 20 години не сключихме за АЕЦ – корупция, много по-мащабна от изборната.

На каква цена?

Ако нещата продължат така, изборният процес ще бъде напълно дискредитиран и много лесно народното недоволство може да бъде използвано за налагане на диктатура.

Пред нас за решение стоят екзистенциални въпроси и те изискват стабилно правителство, което да бъде подкрепено от голямата част от населението – така че да може с подкрепата на народа да устои на външен натиск.

А единственото, което от своя страна може да обедини народа, е мирът – това е, за което в България почти не се говори.

Трябва да мислим за периферното си положение между западния и незападния свят, съответно за различни сценарии и варианти.

Интересните примери, които В. Радомирски даде в тази посока, коментара му за събитията в Близкия изток и ролята на САЩ там, за противоречията и общите интереси в БРИКС чуйте във втората част на интервюто.

Източник - Поглед инфо