АНАЛИЗИ > КОМЕНТАРИ
Всички чакаме фаталната КАПКА, която ще прелее чашата

Георги Караславов - 28 май 2025

Още една смела крачка на „Обединения запад“ към разширяване на конфликта и въвличането на континента в нова война.

Мерц: Великобритания, Франция, Германия и САЩ отмениха ограниченията върху военните доставки за Украйна.

„Вече няма никакви ограничения върху гамата оръжия, доставяни на Украйна – нито от британците, нито от французите, нито от нас, нито от американците. Това означава, че Украйна вече може да се защитава, включително например чрез нанасяне на удари по военни позиции на руска територия. До определен момент тя не можеше да направи това“ заяви германският канцлер Фридрих Мерц в интервю за телевизия WDR. Преди десет дни същият заяви, че Германия няма да доставя далекобойни ракети на Украйна…

***

В средата на април германският канцлер разреши доставката на крилати ракети „Таурус“ на киевския режим, след споразумение с европейските партньори. Ракетите „Таурус“ са с далекобойност от 200 до 300 km от фронтовата линия. Към това разстояние се прибавя поне 50 km разстояние за пусковата установка от фронта с цел безопасност и така общият необходим обсег достига 250-350 km.

***

След много колебания и с наложени строги ограничения за местоположението на целите (да се използват само в пределите на окупираните украински територии, но не и на територията на Русия) САЩ доставиха далекобойни ракети ATACMS с обсег 300 km. Обединеното кралство и Франция доставиха ракети „въздух-земя“ Storm Shaddow/ SCALP-EG с обсег до 450 km. Всички тези ракети се обслужват, оперират и насочват от военни, които са от съответните държави, които ги доставят и използват собствени сателитните и комуникационни връзки за тяхното насочване. Украинската армия не разполага с такъв персонал, както и с кодовете за тяхното активиране.

Сега това ограничение отпада, с което се отварят вратите за доставка на широка гама от оръжия, някои може да са и с атомен заряд…

***

Основен принцип, исторически залегнал от древността в междудържавните отношения при въоръжен конфликт е принципът, че всяка военна подкрепа (оръжие, боеприпаси, войска, логистика, и т.н.), която оказва една неутрална държава (или група държави) спрямо друга страна намираща се във фактическа война, се счита за нарушение на статута на неутралитет и съответно подлежи на контрамерки, включително и военни.

ЕС, САЩ, Великобритания, Канада и останалите държави съзнателно са преследвали разпалването на военен конфликт и са направили всичко необходимо войната да бъде неизбежна. По този начин всички те формално са въвлечени непряко в конфликта. Поведението и предприетите действия на тези държави нарушава един императивен принцип за опазването на мира и сигурността в света:

Провокиране, планиране, подготовка, започване или провеждане на агресивна война или война в нарушение на международното право, поемане на договорености с други държави, споразумения, пактове, както и участие в планове, заговори за участие във война или подтикване към война също попадат в категорията на „Международни престъпления против мира и сигурността в света“, погазват се основните принципи на международното право, залегнали и в Резолюция 2625 (1970) на ОС на ООН, включително и „подстрекателство за извършване на геноцид“ спрямо населението в тези територии.

Всички чакаме фаталната КАПКА, която ще прелее чашата.