
С влизането на България в еврозоната не просто ще приемем нова валута – ще се откажем доброволно от последните остатъци от икономически суверенитет, които са ни останали. Всички механизми, които държат пазара „жив“ – контрол върху лихвите, надзор върху търговските банки, възможност за монетарна интервенция – ще бъдат изнесени в Брюксел и Франкфурт. А това носи директни, трагични последици върху жилищния пазар и личната собственост.
Срив на жилищния пазар – стратегически планиран колапс
Висока еврозонска инфлация + фиксирана парична политика
В момента България поддържа паричен борд, което е стабилизиращо, но с влизането в еврозоната ще загубим тази дисциплина. Ще започнем да внасяме инфлация, генерирана от политики, от които не сме част. Централната банка вече няма да може да реагира в интерес на страната – лихвите, отпуснатите кредити и целият паричен поток ще бъдат подчинени на решения, които обслужват най-вече Франция и Германия.
Имотите като капан – от сигурност към тежест
През последните години хората инвестираха в жилища като в сигурност. Сега това ще се обърне. С покачването на данъците (прогресивни ставки върху втори и трети имот), с налагането на паспортизация и задължителни ремонти, всяко жилище ще се превърне в източник на нови разходи. Собствеността ще бъде обременена от бюрократични, финансови и регулаторни задължения, които ще превърнат дома в капан за бедност.
100-годишни ипотеки и вечни длъжници
Банките, обвързани с новите еврозонски изисквания, ще започнат да налагат дългосрочни ипотеки (вече наблюдавани в други страни от ЕС), които де факто ще правят човека и децата му длъжници за цял живот. Излизането от този цикъл ще бъде почти невъзможно, особено с предстоящата вълна от фалити, свръхрегулации и принудително прехвърляне на собствеността.
Пазарна паника и разпродажба на имоти на безценица
С рязкото увеличаване на фиксираните разходи (данъци, ремонти, паспортизация, такси), хиляди българи ще бъдат принудени да продават имотите си, за да покрият други нужди – лечение, образование, оцеляване. В същото време, на пазара ще има малко реални купувачи, което ще срине цените. Големите чуждестранни фондове вече се готвят да изкупуват евтини имоти с цел спекула и отдаване под наем – нова форма на модерно крепостничество.
Автомобилът – от символ на свобода към лукс и заплаха
Българинът си обича колата. Колата е свободата да избягаш, да тръгнеш, да се прехвърлиш. Но в новата реалност тази свобода ще бъде отнета:
Застраховки, надхвърлящи цената на автомобила
Със стандартизацията на застрахователния сектор по изискванията на ЕС и по-високия риск (според новите оценки), застраховките ще скочат в пъти. За стар автомобил – каквито масово са колите в България – това ще значи, че застраховката ще надхвърля остатъчната стойност на колата.
Лицензирани сервизи, регистрирани в дигитални регистри
Вече няма да може „приятел да ти оправи колата“. Само одобрени сервизи ще могат да правят ремонт, с нови „дигитални досиета“ на всяко МПС. А цените?
Ще са в пъти по-високи, особено ако автомобилът е извън града. Репатрак? Минимум +25% спрямо сега.
Зони, ограничения, данъци по градовете
Градовете ще бъдат разделени на зони с различно ниво на достъп според екологичната категория на автомобила. Това ще извади от движение хиляди коли, които „не отговарят на критериите“. Реално, свободата да ползваш личен транспорт ще бъде привилегия на богатите.
Голямата подмяна: От граждани със собственост към подчинени на системата
Целият процес – от жилищната стратегия до новите регулации за автомобилите – обслужва една цел: масовата зависимост. Зависимост от кредити, от общини, от цифрови платформи, от транспорт, който не съществува, от работодатели, които не плащат, но изнудват. Класическа рецепта за обезличаване и подчинение.
Ако в миналото крепостният е бил прикрепен към земята, днес е прикрепен към ипотека, застраховка, бюрокрация и кредит.
Какво предстои?
Нов пик на инфлацията – Подхранвана от евроинжекциите за зелена трансформация, въоръжаване и увеличаване на администрацията.
Срив на доходите спрямо разходите – Покачване на ДДС, акцизи, такси, лицензи – всичко това на фона на „козметично“ увеличение на заплатите за избрани професии.
Емиграционна вълна 2.0 – Защото когато нямаш нито жилище, нито кола, нито перспектива – остава само пътят навън.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Приемането на еврото не е просто валутна промяна – това е икономически и социален вододел. Това е преломен момент, в който българинът ще бъде окончателно отстранен от собствената си земя, от дома си, от колата си – и ще бъде превърнат в цифров поданик на чужда система.
Следващите месеци и години ще покажат кой ще остане буден и ще защитава правото си на собственост, свобода и независимост – и кой ще падне в капана на „европейското бъдеще“, което всъщност е дигитален концлагер.