Автори

Андрей Пантев

Почетен председател на Клуб „24 май“

Проф. Андрей Пантев e роден в на 26 март 1939 г. в с. Раковица, област Видин. Произхожда от учителско семейство. Двамата му родители са учители, а той самият е вече трето поколение учител. През 1954 г. завършва гимназия във Видин, след което следва „История“ в Софийския държавен университет, където се дипломира през 1961 г.

Пантев работи в историческия музей във Видин през 1962–1965 г., след което записва редова аспирантура в Софийския университет. През 1967 г. защитава първата си дисертация (доктор), а през 1984 г. става доктор на науките. Специализира в Англия през 1969 г. и в САЩ през 1979 г.

От 1967 до 1974 г. е последователно научен сътрудник и старши научен сътрудник в Института за история при БАН. През 1975 г. е избран за доцент, а през 1985 г. – за професор в Историческия факултет на Софийския университет.

През 1982–1984 г. Пантев преподава балканска история в САЩ. Бил е гост-професор във Великотърновския университет, Националната художествена академия, Пловдивския университет, УНСС, ЮЗУ и др.

Президент е на Българската асоциация за американистика от 1990 г., а от 1999 г. е председател на гражданското обединение „Св. Георги Софийски“.

Андрей Пантев е депутат в 39-то, 40-то Народно събрание и 41-то Народно събрание от гражданската квота на Коалиция за България.

През март 2008 е един от „100 български интелектуалци“ подписали открито писмо срещу признаването от страна на българското правителство на независимостта на Косово от Сърбия. В писмото се говори за сърбите като за „братя по кръв и вяра“ и завършва с въпроса „Луди ли сте, слепи ли сте, или само купени?“

На 14 юли 2009 г. той ръководи първото заседание на 41 Народно събрание, за избиране на председател на парламента.

Андрей Пантев е автор на над 300 публикации на български, английски, руски, испански, немски; около 40 книги. Съставител и редактор на исторически сборници и енциклопедии.

През 2002 г. Андрей Пантев получава награда „Голям Платонов Нобел на века“ на Световната академия „Платон“.

Избрана библиография:

„Англия срещу Русия на Балканите: 1879-1894“ (1972 г.)

„Българският въпрос във Великобритания 1876“ (1981 г.)

„Историческа българистика в Англия и САЩ 1856-1919“ (1986 г.)

„Революция и реформи в Западна Европа и Северна Америка, XVII–XVIII в.“ (1988 г.)

„Христофор Колумб и новият свят“ (за деца, 1989 г.)

„Защо две Америки“ (1991 г.)

„История на България. Т. 7“ (1991 г., съавт.)

„Години на демокрация?“ (1992 г.)

„История на България“ (1993 г., съавт.)

„Раждането на модерната демокрация“ (1993 г.)

„US Project for Determining the Borders of Bulgaria: 1918-1919“ (USA, 1993 г.)

„САЩ и българския териториален въпрос 1919“ (на английски, Ню Лексингтън, Охайо, 1993 г.)

„История на новото време“ (1994 г., съавт.)

„Проблеми на новата и най-новата стопанска история“ (1994 г., съавт.)

„Стефан Стамболов – хъшът държавник, или „Българският Бисмарк“ (1994 г.)

„Хронологична енциклопедия на света“, т. V (1995 г., съавт.)

„За Стамболов в часа на България“ (1995 г.)

„Cultural and Intercultural Traditional Perspectives in Europe“ (Strasburg, 1995 г.)

„Българският април 1876 г. в Англия и САЩ“ (1996 г.)

„Историческата еволюция и политическа демокрация“ (1997 г.)

„Другата версия“ (1998 г.)

„100 най-известни българи в нашата история“ (1997 г., съавт.)

„Гладстон и българите“ (1999 г., съавт.)

„Светът след Иисус“ (1999 г., съавт.)

„Стоте най-влиятелни българи в нашата история“ (1999 г.)

„Исторически многоточия“ (1999 г.)

„Българската история в европейския контекст“ (2000 г.)

„Сир, това е революция“ (2001 г.)

„Исторически въпросителни“ изд. РИВА, София (2003 г.)

„Носът на Клеопатра“ изд. РИВА, София (2004)

 

Единствената война в историята на 19 век, вън…26 юли 2023Днес  пак ви разправят, че Русия имала имперски интереси. Хубаво! Коя държава по това време от ранга на Русия няма и не провежда имперски интереси? Имперска държава по това време е Белгия, имперска държава по това време е Холандия. Защо Русия да няма имперски интереси и това едва ли не…
Върху хляб и книга не се стъпва01 ноември 2022Най-опасното състояние за бъдещето на един народ е взаимната хоризонтална омраза и ненавист, преплетена с безразличие. Така се появиха всички тези известни и неизвестни герои. Те не бяха герои като храбреци, те бяха герои като родолюбци - учители, училищни настоятели, писари, свещеници зографи, иконописци. Те показаха, че наред с бъдещата…
ПРОФ. АНДРЕЙ ПАНТЕВ: АКО СЧИТАТ КРИМ ЗА АНЕКСИРАН,…23 март 2022Оценявам самото съществуване на НАТО като неоснователно и безпричинно, доколкото няма заплаха от мащаба на НАТО – сиреч от Варшавския договор, който отдавна не съществува – която да предполага такава гигантска функция, мащаби, разходи и проявления. Аз категорично не виждам някъде, където НАТО се е намесила, да е станало по-добре…
Проф. Андрей Пантев: Трети март е начало на…02 март 2021"Днес заменихме една зависимост с друга - много по-голяма и повсеместна" "Войната на Русия за освобождението на България беше най-честната война в историята на европейския XIX век" "Мегаломанията на македонците само свидетелства, че те са истински българи" - Идва Трети март - национален празник, празник на Освобождението ни. Професоре, какво…
10 ноември09 ноември 2020Датите не винаги изразяват  истинската историческа промяна. В много случаи те имат по-скоро символично значение и добиват нарицателен смисъл. Десети ноември е просто една очаквана промяна. Тя потвърждава формулата на Димитър Благоев, че процесите у нас обикновено са възпроизвеждане, продължение и отражение на драми, възникнали вън от нас. И след…
Проф. Пантев: Политиката се прави не с шмекерлък,…07 септември 2020Всичко позитивно е постигнато не с диктаторска, но с твърда ръка. Когато един държавен, политически и дори партиен деец се колебае, измъчван от хамлетовски въпроси, обикновено се проваля. Затова и интелектуалците на стават за политика – те гледат многопластово и многовариантно на решенията. Това сподели в ефира на Радио София…
Проф. Андрей Пантев: Западната цивилизация е изправена пред…11 август 2020  „Света София“ не е просто сграда, това е Тадж махал на християнския свят, казва известният историк в интервю за Велислава Дърева - Убийството на Джордж Флойд отприщи вълната "Black Lives Matter", паметници падат, Колумб е обезглавен, Ганди и Сервантес - обявени за расисти, Великите географски открития са отменени, едва ли не...…
Проф. Андрей Пантев: Липсата на духовност прави човека…22 май 2020Историческата ни заслуга за създаването на писмеността и приносът ни към световната култура може да бъдат почитани, само ако имат съвременни потвърждения, казва известният историк - Професоре, май вече не остана празник, по чийто повод българите да не сме разделени. Поне 24 май обединява ли ни според теб? - Е,…
Днешният тест за човечност18 март 2020 Това време ще излъчи своите герои и своите тарикати. Изглежда вторите ще се окажат повече. Както при всички изпитания. Вероятно някои искат да понамалеем малко. Особено старците. Не може да наблюдаваме драми само от телевизора и винаги за другите. Някога Съмърсет Моъм беше се подиграл с британската позиция на блестяща…
Ако обичате България, работете, правете тихо нещо повече…03 март 2020Мечтата да има българска държава беше реализирана на 3-ти март преди 142 години. Ние, българите, трябва да се борим за паметта и това е своеобразна реабилитация към мъченичествата, геройствата и подвизите на умрелите, на всички онези, които са положили живота си, сърцата си в тази идея. Смисълът на 3-ти март,…
Прошката28 февруари 2020  Прошката не е малодушие, примирение или слабост. Прошката е най-вече  духовно превъзходство. Прощава силният. Прошката е отрицание на безразличието, примесено с отмъстително високомерие. А най-вече на фалша. ”Да се греши е човешко - да се прости е божествено!” Тази мъдрост не е възникнала у нас, но е валидна за…
Коледа – тайнството на човешката близост23 декември 2019Мили мои, на вас и на всички до вас пожелавам благословени тръпни празници. Коледа празнуват и иноверци, и атеисти. Защото с нея идва тайнството на човешка близост и съпричастие,  дори и да не вярваме в евангелските чудеса. Великата история на Раждането е колкото човечна,толкова и божествена. И се досещаме,че комерсиалното…
И след 10 ноември се появи социалната пропаст…10 ноември 2019Проф. Пантев, какво се случи на 10-и ноември 1989 г. и как то беляза развитието на България през изминалите 30 години? Несъмнено, това бе един позорен крах на предишната система и началото на нов етап от развитието на българската държава. Тази промяна засяга всички сектори от нашия битов, политически и…
22 септември - измерения на Независимостта. Разговор с…22 септември 2019 
Проф. Андрей Пантев: Учениците трябва да изучават комунизма…02 юли 2019Учениците трябва да учат за комунизма през призмата на романтиката. Това каза проф. Андрей Пантев в предаването "Опорни хора" на телевизия BULGARIA ON AIR. Той допълни, че не е необходимо децата да учат за кръв и убийства. В по-късен етап те сами ще преценят и определят какъв е бил този…
Има всеобщо омерзение към политиците, трябват нови хора,…06 юни 2019  - Уж политиците неуморно работят за държавата, а тя от избори на избори става все по-невидима. Има ли я, професор Пантев, или ни я отмъкнаха под носа, докато берем гъби? - За да се отнеме нещо, то трябва да бъде притежание. В историческа ретроспекция държавата винаги е била гледана…
Най-голямата опасност за ЕС в момента е неговата…21 май 2019- Проф. Пантев, някога написахте „Защо две Америки“? Ако направим „исторически паралели“, можем ли сега да зададем въпроса „Защо две Европи“? - Можем да говорим дори за повече от две Европи. Европа е много фрагментирана и това си проличава дори от речта на всеки балканец, казващ, че „тръгва към Европа“,…
Никога у нас не е имало такъв парвенюшко-просташки…01 април 2019Интервю на Велиана Христова Андрей Пантев - Нали няма да ме питаш за апартаментите на Цветан Цветанов? Велиана Христова - Няма. И без това след всичките далавери, корупция, криене на данъци го изкараха герой. Ще те питам обаче защо у нас никой политик няма доблестта да признае, че е сбъркал?…
Особената война02 март 2019Руско – турската освободителна война от 1877 – 1878 г. е необичайна война. Война на емоцията, война на вярата, война на избавлението. Тя не можеше да не впечатли европейската общественост, защото се отличаваше от дотогавашните война през  същия век. Всичките хладни анализи за грешки, глупости, дори насилия през тази война…
Проф. Андрей Пантев: Ние тепърва ще страдаме от…30 януари 2019Разговор на Александър Симов с проф. Андрей Пантев за това прав ли е президентът като говори за безвремие и безнадеждност у нас, това очерняне на държавата ли е, какви трябва да са нашите отношения с Македония и какво да променим в разбиранията си за нея, как като един от четиримата…
Проф. Андрей Пантев: Смъртният грях на Русия е…30 януари 2019Разговор на Александър Симов с проф. Андрей Пантев за това как на всеки 300 години се повтаря историческият цикъл, при който селяните нахлуват в дворците на графовете, за да се саморазправят с тях, защо революциите променят света, за това какво означава "европеец" и съществува ли той, защо се опитват да…
Подвиг без насилие31 октомври 2018Велика държавност,книжовно великолепие, културно исторически  приоритети.Така е, такива сме били някога.А после?Защо е трябвало да бъдем събуждани,след толкова бляскаво начало? А на какви грантове и проекти са разчитали бедните будители? И каква финансово спонстворство  са получили от демократичните фондации в Европа? Все слушаме за нашите бойни подвизи. Вярно, едно е…
Проф. Андрей Пантев за референдума в Македония29 септември 2018Македония е изправена пред много проблеми и бъдещи кризи, независимо от това какъв ще е изходът от референдума. Предвиждам предсрочни избори там. Тя ще бъде разглеждана като треторазрядна страна в ЕС, както се гледа и на България. Правилно е да се ревизира договорът между България и Македония. Името Северна Македония не е…
Независимостта е отговорност22 септември 2018Независимостта е не толкова романтично събитие като например Априлското въстание, Освободителната война, Съединението, величествените подвизи на нашите герои по време на Балканските войни. Но на тази дата – 22 септември, ние окончателно махаме духовните фесове от главите си. Най-сетне нашите мъченици, бунтари, революционери, книжовници извоюват достойно място на България в…
Нашето усилие винаги да сме със силните досега…06 септември 2018̶  Проф. Пантев, много ваши колеги твърдят, че Съединението трябва да е Национален празник на България на мястото на Трети март, тъй като е извоювано от народа ни без чужда помощ. Съгласен ли сте с подобни твърдения? – Самият факт, че изтъкваме, че сами сме си извоювали Съединението на България,…
Богати, бедни12 август 2018Замисляли ли сте се как така един от най-почитаните днес политици и държавници - Стефан Стамболов, авторът на „Не щеме ний богатство, не щеме ний пари”, е най-силно обвиняван в користолюбие! Той е бил адвокат, без да има правно образование, а приписваните му или истински богатства са най-честата аргументация за…
Проф. Андрей Пантев: Единството на Балканите е преграда…05 август 2018- Как гледате на това, че България и Македония вече втори път честват съвместно героите от Илинден, проф. Пантев? - Изцяло позитивно, независимо от неизкоренимите различия. Когато имаш един общ герой, това те сближава. Ние не можем да гледаме на Даме Груев, Гоце Делчев, на Пере Тошев – половината македонци, половината…
Атомната  бомба от 1945 г. - историческата изненада…05 август 2018Великият сръбско-американски  учен и изобретател Никола Тесла, чийто паметник доминира Ниагарския водопад, твърдял, че когато има два силни фактора, мирът може да бъде запазен именно поради това. Изненада или изключение е атомната бомба? Доколко Хирошима и Нагазаки са естествено продължение на Дрезден и Ковънтри? Или са стратегическо или психологическо изключение…
Революцията е властта на безвластните14 юли 2018На 14 юли 1789 г. парижани щурмуват и превземат Бастилията – затвора  символ на деспотизма.  Днес Франция чества своя национален празник. Великолепна е една фраза на Джоу Енлай, която Норман Дейвис, може би най известният в момента британски историк, често цитира. Когато го  попитали какво е значението на Френската революция…
За името и ума14 юни 2018В името винаги има историческа и смислова натовареност, която поражда и  двойственост. Когато казваме Америка, това се отнася и за Перу, и за Мексико. Исторически те са повече Америка от САЩ, но когато произнасяме това име, имаме предвид точно САЩ. В менюто на много европейски ресторанти има блюдото „македонска салата”.…
Проф. Андрей Пантев: Трябва ни самоличност, а не…24 май 2018   - Професор Пантев, 24 май безспорно е празник, но ние  отново успяваме да се скараме, като не можем да решим дали е само български празник? Защо не искаме да го делим с други народи, които също пишат на кирилица? - Разединението не е български патент. Макар че при нас…
Две думи за "Илинденска Македония"18 май 2018Разбираме, че последният вариант за име на БЮРМ, около което са разговаряли г-н Ципрас и г-н Заев е "Република Илинденска Македония".  Предложението е на Македония. До вчера се въртеше предпоследният вариант: "Република Горна Македония". Говори се за фалшиви новини, но питаме  се дали има и фалшива политика. Името "Илинденска Македония"…
Проф. Андрей Пантев: Според съвременните тълкувания излиза, че…07 май 2018[embed]https://youtu.be/oX5lWT4Exgw[/embed]
Проф. Андрей Пантев: Аз не виждам причина за…07 май 2018[embed]https://www.youtube.com/watch?time_continue=289&v=xuZVU1tqFgU[/embed]
Априлското въстание е триумфът на един провал02 май 2018Ако нямаше априлско въстание, нямаше да има освободителна война. Нямаше да се чуе за българите като едни от основателите на славянската цивилизация. Нямаше да се чуе за нашето средновековно книжовно великолепие. Най-вероятно щяхме да вегетираме в такава степен, че вероятно също щяхме да бъдем сполетени от съдбата на арменците, които…
Великденска импресия03 април 2018Дори и да си невярващ, мюсюлманин или будист, особената празничност на Великден е вълнуваща. Празнуваме непознато  и завладяващо чудо, което страшно  е потребно и на нас. Великден преди всичко е празник на всеобщото човеколюбие. Започнало от влизането на Исус Христос на осел в Йерусалим,  до неговото мъченическо страдание и завръщане…
Благодаря за поздравленията, мили мои!27 март 2018Мила Искра, за пръв път чета нашия сайт. Като на филмова лента си представих вече продължителния ми живот,част от който си и ти. Може би не помниш, но те "пазех" когато професор Христо Нестеров те изпитваше по аспирантския минимум. Ти беше хубава,но недостъпна. После дойдоха кавгите, не се поздравявахме дори, …
Проф. Андрей Пантев: Какъв е този народ, който…03 март 2018- Какво е Трети март за България, професоре,  и от какво сме се освободили - от турско робство или от османско присъствие? - Трети март е рождената дата на модерна България, лелеяна мечта на тези, които са полагали глави, ум, усилия и дори богатство в нейно име. След като казваме…
Особеният Левски19 февруари 2018[caption id="attachment_3050" align="alignleft" width="328"] Левски в Бурята. Художник Жечко Попов[/caption] Това е Героят, за когото няма всичките „защо-та” на условни съмнения  в нашия национален пантеон. Защо за Него има най-малко  (да не кажем никакъв) скептицизъм, съмнения, умопомрачителни версии и мними изобретателства? Дори и вариантите за предателството не помрачават неговия блясък.…
Горна, долна, обща, наша Македония05 февруари 2018  Страстите около Македония отново се разгорещиха. Основно, разбира е, в Гърция. До скоро нямаше световен конгрес по история или славистика-балканистика, при който да  липсваше балканска кавга какви са македонците. Най-настървените естествено бяха нашите сънародници от Скопие ,а не другите учени от Югославия. Повечето участници  дискретно ни се смееха. На…
Интереси и родолюбие31 януари 2018В последно време терминът”интереси” властно се налага в нашия политически речник. Но нали сме в съюзнически коалиции? Та нали защитата на свои интереси предполага заплаха за други? Рядко ще срещнем в речника на нашите национални герои, споменавани на тържествената заря, думата "интереси". Често пъти фразеологията на такава реторика е приписвана…
Светлини и сенки25 януари 2018Или как да се преподава в училище историята на комунизма Казват, че за да разбереш, че яйцето е развалено, не е нужно да го изядеш цялото. Не съм чел тази програма, но достатъчно разбрах за какво става дума. Стараят се хората... Когато е наука, историята често е трудна материя за…
Проф. Андрей Пантев: Семейство и родина се разбиват…25 януари 2018[embed]https://youtu.be/DFsWBNyaBHk[/embed] Едно интервю на Росица Бакалова за предаването "Време за демокрация" на телевизия ДИАНА КАБЕЛ - Ямбол, 25 януари 2018. „Днес огорченията, разочарованията, и пропадналите надежди като че ли доминират, защото кой ли не се опитва да спасява България, отечеството , демокрацията и българите. И никой не успя да направи…
Големи държави на Балканите няма да има19 януари 2018Договорът за приятелство между България и Македония вече е ратифициран от парламентите и на двете държави. Без да е Великата френска революция в междубалканските отношения, този договор е значим. Той обаче се тълкува по различен начин в двете страни, което е показателно за балканската интерпретация на миналото. Ако четеш учебниците…
Когато нова България срещна модерна Европа06 януари 2018Това европейско председателство като че ли ни идва малко повече. Защото е ласкателство, а се чувстваме като на изпит. Нима не предчувстваме, че то е повече процедура по ред, отколкото заслуга чрез добродетели. Ние често напомняме какво са казали Захари Стоянов и Раковски за Русия, но свенливо подминаваме, че Иван…
Поредната равносметка05 януари 2018В непрекъснатата тъкан на човешкото битие, където всяко съвременно събитие е предопределено от предишните, тъкмо на Нова година календарът на  условното летоброене ни връща назад, но с поглед напред. Това движение е често тревожно, дори тъжно, но все пак е опряно на надежди. Новата година не винаги носи задължително ново…
Особен юбилей на особен лекар29 декември 2017Щом проф. Радослав Гайдарски стана на 80, значи ние всички сме на по 160 Щом Доктора, проф. Р. Гайдарски, е на 80, тогава ние всички сме на 160! През античните времена лекуващите жреци са били затваряни в отделни места за живеене, за да не ги виждат евентуалните пациенти. Защото те…
Проф. Андрей Пантев: Грантаджиите са презирани, дори когато…27 ноември 2017Европа днес е пред изпитание, светът се тресе от конфликти, а в България омразата и разделението не спират. Защо отново Русия и Путин продължават да са основният дразнител, а историческите уроци се забравят за кой ли път. Защо европредседателството ни, което започва само след месец, се превърна в толкова обсъждана…
Югославизацията на Европа10 октомври 2017С каквито и последствия да завърши каталунският случай, ясно е, че той поражда тревоги и надежди. Глобализацията, срещу която виждаме нарастващи възражения, често се приема като ограничаване на значението на националните държави. Няма защо да приемаме лицемерието, че в един всеблаг Европейски съюз Литва, Черна гора и България имат същата…
Съединението е нашият звезден миг! Без бой, референдум…06 юни 2017- Проф. Пантев, на 6 септември отбелязваме 132 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Този акт на „нечувана дързост“ и „мирна революция“, както го наричате Вие, не може да бъде разглеждан извън цялата история на България от Освобождението до обявяване на незавимостта. Все пак какво трябва да…
Защо две Америки04 декември 2014Кой е открил Америка, кога и как? Кое създаде впечатляващата изключителност на този континент, чийто кратък исторически живот се вгради така плътно в съдбата на планетата? Какво всъщност е Америка? Към тези неостаряващи изследователски проблеми с не по-малка основателност следва да бъде прибавен и още един - този, стоящ в…
100-те най-влиятелни българи в нашата история04 юни 2014  Личностите в тази книга са подредени по три критерия. Първо - доколко са променили хода на историята или живота на обикновените хора. Второ, колко обхватно и дълго е било тяхното влияние. И трето, какъв е личният им принос, т.е. щяха ли същите събития да се случат и без тях.…
Въображаема Европа в личности04 май 2014"Въображаема Европа в личности" задава редица въпроси за европейската идея: интелектуален порив или политически инструмент е тя, прелюдия от миналото или пътеводител към бъдещето, административно обединение или заявка за общоевропейска принадлежност? Андрей Пантев отговаря на тези и още много актуални дилеми, въвеждайки читателя в пъстрата галерия на личностите, внедрили европейската…
Винаги ще има варвари04 юли 2013Тази книга дискретно отправя добронамерено предупреждение. Върху няколко тематични и хронологични нива, авторът обобщава разноликия исторически опит на човечеството, който определя като източник на здравословен песимизъм. Такъв песимизъм според него носи повече мъдрост, отколкото подвеждащият оптимизъм. В природната си същност Човекът е добър. Но Човекът е и лош. Това тайнствено…
Исторически паралели04 юли 2011Тази книга е разностилна, защото анализира едновременни по темпо, но различни по резултати процеси. Както и приложението на исторически опит в текущата политическа динамика. Историческите паралели се пресичат. Затова в тяхното движение и развитие наблюдаваме толкова повторения и отклонения. Те обясняват едновременно различието и еднаквостта на модерния свят. Тук анализираме…