Бернардо Аревало е роден през 1958 г. по време на изгнанието на родителите си в Уругвай. Завършва психология в Еврейския университет в Йерусалим, работи като заместник-министър на външните работи и посланик на Гватемала в Испания, а след това защитава докторат по философия и социална антропология в университета в Ултрехт, Холандия. Освен родния си испански език, той владее иврит, английски, френски и португалски.
Избирането на прогресивна политическа фигура за президент за първи път от връщането към демокрацията несъмнено бележи началото на нова ера за Гватемала. В страна, където повече от половината общество живее в бедност, където неравенството в разпределението на доходите се задълбочава всеки ден, където наркобандите доминират по улиците и корупцията се е превърнала в традиционна част от политиката, Бернардо Аревало изненадващо пое президентството с търсенето на промяна, особено от страна на младите.
(Аревало спечели с голяма преднина втория тур на президентските избори в Гватемала в неделя (20.08.). По-рано беше направен опит той да бъде отстранен от изборите, а партията му беше дисквалифицирана. Преди втория тур Аревало заяви, че очаква опити да му се попречи да встъпи в длъжност, ако спечели – б. р.)
В края на 19-ти век Гватемала е страна, в която чуждестранните компании доминират икономиката, големите земевладелци, армията и политиците са артикулирани с авторитарна политическа структура и полуколониален глобален капитализъм. Американската компания „Юнайтед Фрут“ е с водеща позиция сред всички чуждестранни компании, а контролът върху икономиката и политиката, основани на износа на селскостопански продукти, е почти изцяло в ръцете на UFCO. Концепцията за Бананова република е въведена по време на управлението на диктатора Мануел Естрада, за да опише силата и влиянието на тези чуждестранни компании в страната.
Правителствата, последвали Естрада запазват тази авторитарна структура и нямат силата и капацитета да променят дейността и привилегиите на чуждестранните компании в Гватемала. До 1940 г. страната е монокултурна икономика, производството на кафе и банани е в центъра на селскостопанската продукция, като 70 % от земята е собственост на 2% от населението. През 1944 г. събитията, започнали със студентското движение, ще доведат до революция и ще бъде установена хунта от прогресивни офицери. Особено по време на президентството на Хакобо Арбенс Гусман, земите, притежавани от „Юнайтед Фрут“ са национализирани и са създадени важни механизми за социална сигурност. Този прогресивен период обаче завършва с контрареволюцията от 1954 г. (Х. Гусман – военен, политик и президент на Гватемала от 15 март 1951 г. до 27 май 1954 г. е свален от власт чрез военен преврат, организиран от ЦРУ, САЩ – б.р.)
Изборът на Аревало несъмнено е от голямо значение в това отношение в страна, в която бедността и авторитаризмът се задълбочиха с гражданската война през 80-те години и започна голямо миграционно движение от селските към градските райони. Новият президент, синът на Хуан Хосе Аревало (управлявал страната в 1945 – 1951 г. и също свален от ЦРУ с военен преврат – б.р.), е академик и дипломат, който току-що е влязъл в политиката и не е много известен. Никой не очакваше, че социалдемократическото и прогресивно Движение „Семена“, което той основа през 2015 г. със студенти и академици, ще получи толкова гласове на изборите, особено от градските сегменти. Проучванията показват, че Аревало е на седмо или осмо място, при още 25 кандидати. Поради тази причина фактът, че Аревало стигна до втория кръг, беше голяма изненада в страната.
Аревало, който не е въвлечен в никакви скандали и дебати по време на предизборната кампания, запази своята умерена и контролирана линия и не разчиташе на никакви съюзи или преговори с традиционните политически центрове на Гватемала. Той превърна проблемите с корупцията и бедността в страната в основна цел на кампанията си, спечели безспорна легитимност, като беше избран за президент с 58 процента от гласовете. Времето ще покаже колко успешен може да бъде Аревало, който прави политика извън традиционните политически кодекси и мрежи на Гватемала.
(Правителството на Хуана Хосе Аревало започва предпазливи реформи в полза на мнозинството от населението. Компанията „Юнайтед Фрут“ (сега преименувана на „Чикита“) притежава над 50% от плодородната земя на страната, като използва само 2,6% от нея, докато огромното мнозинство от гватемалските селяни живеят без земя и в бедност. По закон земевладелците са имали право да наказват физически и дори да екзекутират непокорните селяни. Аревало провъзгласява политика на „духовен социализъм„, която да „освободи психологически човека„. В отговор на това САЩ го обявяват за „опасен комунистически агент“ и през 1954 г. правителството на неговия последовател, полковник Хакобо Арбенс, е свалено при организирано от ЦРУ въоръжено нахлуване и военен преврат. Последвалата гражданска война между левите партизани и проамериканските диктатури отнема живота на повече от 200 000 души между 1960 и 1996 г., по-голямата част от които са цивилни – б.р.)
Следвайте „Клуб 24 май“ в Телеграм.
Източник - Evrensel