Вземе ли се такова решение – за изпращане на редовна войска в Украйна под прикритието на „мироопазващи сили“ без санкция на ООН, едностранно от НАТО (да напомня резолюцияна 494 от 25 ноември 2024 г. на Парламентарната асамблея на НАТО от тия дни – също качена на стената ми), това ще означава НАТО пряко да се намеси във военния конфликт и всички страни, които сглупят да изпратят своя войска в Украйна ще е равносилно, на обявяване на война на Русия. Тук няма да има „символична война“ и ще бъдат обекти на преки удари с различен род ракети. Военните бази на НАТО и тези на САЩ (като и трите американски бази и логистични центрове у нас) ще бъдат поразени прецизно. България като част от НАТО трябва да преосмисли своята политика и да избегне да бъдем обект на удари или превръщането ни в бойно поле.
Да не забравяме, че единствените, които са получили право да се намесват пряко в кризи и/или въоръжени конфликти между държавите са двете световни организации като Обществото на народите (1919-1945) и Организацията на Обединените нации (1945) г. Регионалните международни организации могат единствено да предприемат мерки и действия с цел недопускане конфликтът да ескалира в съседни държави докато световната организация се задейства.
При появата на кризи с потенциал да застрашат международната сигурност и мир, Съветът за Сигурност на ООН може да реши да се предприемат невоенни мерки спрямо държавата-нарушител (чл.41 от Хартата на ООН) и да препоръча на държавите членки налагането на невоенни санкции – икономически, финансови, търговско ембарго, забрана за полети и транзит, прекъсване на комуникации, поставянето й в международна изолация или замразяване/преустановяване на дипломатическите отношения. Когато невоенните мерки нямат очаквания ефект на въздействие върху държавата нарушител на международния мир и сигурност, то в този случай, Съветът за Сигурност на ООН може да препоръча прилагането на военна сила за възстановяване на международната сигурност и мир (чл. 42 от Устава на ООН), при който се подготвят съответни международни контингенти от военни единици, в чийто състав влизат военни от държавите членки. Разполагането на военните сили на ООН, задължително са с отличителните знаци и знаме на ООН. Тези международни контингенти могат да използват оръжие но никога първи, доколкото това би довело до спиране на огъня или постигане на съответните цели, без да подпомагат едната или другата страна в конфликта.
За жалост в момента ООН няма никакъв авторитет и се съмнявам, че ще можем да разчитаме на нея в овладяването на конфликта да не ескалира в Трета световна война. За избухването на Втората световна война бяха нужни три дни и Обществото на народите почти десетилетие беше безсилно и блокирано.
За тези намерения да се изпращат редовна армия от НАТО/ЕС под прикритието на „Омиротворителни войски“ съм писал неведнъж.
Прилагам ги по-долу:
31 март 2023 г.
„Най-накрая желанието на Качински за разполагане на „омиротворителни“ европейски (натовски) войски в Украйна ще се реализира, както и със сигурност те ще бъдат „легитимни военни цели“, с което военните действия ще излязат от пределите на Украйна.
Виктор Орбан в интервю е разтревожен не на шега от реалната възможност да избухне Третата световна война.
В ефира на радио „Кошут“ той заяви, че в Европейския съюз продължават да се водят разговори за изпращане на войски в Украйна и че това крие риск от пряк сблъсък с Русия.
Западът изпраща все по-мощни оръжейни системи в Украйна, за да продължи военните действия срещу Русия, и затова третата световна война вече не е „някакво литературно преувеличение“ … „Сега това е реална опасност“… „европейските лидери вече тихо разговарят за това дали страните от Европейския съюз биха могли да изпратят в Украйна някакви мироопазващи войски“.
Да напомня за позицията на Китай.
ЕС вече не е онази организация, бореща се за мир и сътрудничество, за „елиминиране на бариерите, които ни разделят“.
Споделям една публикация от стената ми от 16 март 2022 г.“
16 март 2022 г.
„Полша (вицепремиера Ярослав Качински) повдигна тия дни налудничавата идея да се разположат въоръжени сили на НАТО като умиротворители в Украйна.
Ако това се приеме от НАТО, ще означава в най-скоро време войната да излезе от пределите на Украйна и да прерасне в пълномащабна световна война. Вярвам, че тази хрумка на Полша няма да срещне одобрение и няма да се приеме.
Доколкото ми е известно, НАТО не може да се намесва като миротворческа организация с въоръжени сили, защото същата няма такива функции, освен т.н. програма „Партньорство за мир“ и то е под ръководството на НАТО. Ползите от това партньорство видяхме през последните 2-3 години.
Единствената международна организация, която има право да набира и изпраща въоръжени сили (т.н.“сини каски“) за възстановяване/поддържане на мира и сигурността в една държава или регион и недопускането конфликтът да се разпространи в други държави е на Съвета за сигурност на ООН.
За жалост ООН цели осем години не направи никакви усилия или постъпки да омиротвори двете провинции (сега държави) в бушуващата гражданска война в Украйна и да се спре касапницата сред мирното население.
Световната организация имаше чудесен шанс да поеме инициативата още през 2014 г. но поради бюрократичната й пасивност и страх от усложнения Бан Ки-мун се ограничи само с дипломатически усилия в регулирането на конфликта.
Новият Генерален секретар на ООН Гутериш не съумя да се ориентира в тази сложна обстановка и ООН зае пасивна позиция, като се ограничи с бюрократични хватки и декларации. Пасивната позиция на ООН беше поета от т.н. Нормандска четворка в усилията да се намери решение на конфликта. Минските споразумения предоставиха чудесна възможност на ООН да се върне в ролята си за регулиране на конфликта и да разположи миротворчески сили на ООН. Русия тогава нямаше да налага вето и днес нямаше да сме свидетели на тази инфарктна ситуация за мира и сигурността на планетата. За съжаление и тази възможност беше пропусната от ООН. Сега ситуацията е изключително сложна и всяко действие ще бъде обречено на неуспех.
НАТО може да се намеси, единствено и само ако получи мандат от Съвета за сигурност на ООН, но това при условие, че всички страни постоянни членки са съгласни и не наложат вето за такава операция.
Нека да си спомним войната в Югославия и последствията от играта между ООН и НАТО по налагането на Босненското мирно споразумение със сила, което далеч не е решение на конфликта в Босна и Херцеговина. По отношение на Косово НАТО се намесва БЕЗ мандат от СС на ООН и този конфликт също е тлеещ.
Да не говорим за Ирак, Афганистан и други места където НАТО се „намесва“. За Афганистан няма нужда да говоря. Всички знаем как приключи авантюрата там.
Добавка:
По данни на ООН към края на 2021 г. в хода на военните операции, поддържани от НАТО във войните в:
-Йемен са загинали 377 000 души, от които 7% са деца до 5 г.;
-Сирия са загинали около 370 000 души
-Ирак са загинали над 900 000 души
-Афганистан са загинали над 46 000 души.“
Източник - Фейсбук